Politics

ODEDA APC RELEASES CAMPAIGN COUNCIL MEMBERS LIST

As preparations continue among the participating political parties in the forthcoming Presidential/ Gubernatorial/National Assembly and State Assembly elections in Ogun State, the Odeda LG Chapter of the All Progressives Congress (APC) has released the names of members of its Campaign Council .

There are :

ODEDA LOCAL GOVERNMENT CAMPAIGN COUNCIL

FOR 2023 GENERAL ELECTIONS.

1. Patron

1. Chief Yemi Sanusi

2. PA Fajinmi Adio Micheal

3. Senator Gbenga Obadara

4. Alhaji Shuaib Afolabi Salis

5. Apostle Biodun Sanyaolu

6. Mrs Bolu Coker

2.

1.Hon Musiliu Akindele – Director General

2. Mr Bayo Sanusi – Secretary

3. Comrade Timothy Odedina — Assistant Secretary

3. PLANNING, STRATEGY AND REVIEW

1. Hon Daisi Elemide

2. Hon Adeyemo Folasade

3. Hon. Musulumi Saka

4. Hon. Bola Lawal

5. Dr. Mrs Tomi Coker

6. Hon.Musliu Akindele

7. Pastor Micheal Fajimi

4. FINANCE AND BUDGET

1. Hon. Adeyemo Folasade W. (Chairman)

2. Hon. Saka Musulumi (Dep. Chairman)

3. Hon. Semiu Bola Lawal

4. Hon. Folarin Taoheed

5. Hon. Alimi Abidemi

6. Hon. Asoowo Olubunmi

7. Hon. Tinu Fashola

8. Hon. Adeyeye

9. Hon. Oyeneye Yinka

10. Hon. Lekan Oluga

11. Hon. Monsuru Adeyemi

12. Nurudeen Alowonle

5. MEDIA AND PUBLICITY

1. Segun Bankole

2. Timothy Odedina

3. Seye Somorin

4. Olori Adeola Esther

5. Olawale Sodiq

6. Ajani Ademola

7. Lawal Ridwan

8. Alani Shola

9. Hon. Kamoru Sotayo

10. Olamide Davids

11. Musa Kolawole

12. Gani Kehinde

13. Sina Ebenezer

14. Akinwunmi Azees

6. PUBLIC COMMUNICATION

1. Hon. Makinde Zacheaus

2. Hon. Olayinka Nurudeen

3. Samiat Abolade

4. Abidemi Oluomo

5. Anino Samson

6. Hammed Alade

7. Famuyiwa Oluwole

8. Justice Olatunji

9. Eleyele Idris

10. Junaid Taiwo

11. Haaji Adeola Akinola

12. Amoje Mutiu

13. Tunde Olarinde

14. Esther Owolabi

15. Ebenezer Oduroye

16. Olajuwon Musa

17. Alade Hammed

18. Mr. Alani

19. Yeye Obantoko

20. Immam Abdul Rasak

7. SECURITY AND INTELLIGENCE

1. Hon. Majekodunmi Olanrewaju Haruna

2. Hon. Wale Ajiboye

3. Hon. Kazeem Lawal

4. Adewusi Olusola

5. Dipo Sobogun

6. Ibrahim Olayinka

7. Taiwo Sobayo

8. Abinuwaye

9. Oyegbefun Olanrewaju

10. Nurudeen Dycot

11. Alade

12. Mufutau Alagbagba

13. Banji Wale

14. Wale Adisa

15. Akintunde Scatter (Itesi)

16. Gbenro Oba Adebayo

17. Taoreed Owolabi

8. WELFARE

1. Dotun Sofela

2. Alhaja Amusan Modinat

3. Akindele Musiliu

4. High Chief Taofeek Lawal

5. Mr. Kehinde Adeniji

6. Hon. Israel Ogundipe

7. Alhaja Bello

8. Idowu Rafiu

9. Liafeez Idowu

10. Shakirat Owonikewu

11. Jamiu Olatoye

12. Rahmon Ogunleye

13. Hon. Muritala Idowu

14. Kazeem Tijani

15. Nojeemu Salako

16. Segun Kuyoro

17. Kehinde Olayinka

18. Hon. Razak Taiwo

19. Taiwo Olayiwola

20. Ademola Ibrahim

21. Akeebu Balogun

22. Hon. Famuyiwa (Baba Yomi)

23. Jinadu Samson

24. Toyin Oyenekan

25. Lookman Okedayo

25. Sakiru Olubayo

9. MOBILIZATION

1. Hon. Musulumi Saka

2. Hon. Folasade Adeyemo

3. Hon. Semiu Bola Lawal

4. Hon. Nosiru Yaya Adigun

5. Adeogun Saheed

6. Akinleye Mukaila

7. Hon. Fatai Adebimpe

8. Hon. Taiwo Adekunle

9. Bayo Sanusi

10. Hon. Adewale Adeogun

11. Hon. Adeyemi Rotimi

12. Hon. Olayinka Kazeem

13. Hon. Idowu Akeem Samuel

14. Hon. Olayiwola Kehinde

15. Hon. Akeem Shotunde

16. Hon. Yusuf Hassan

17. Hon. Kazeem Tiamiyu

18. Hon. Segun Kuyoro

19. Hon. Ganiyat Omolabake Adeyemi

20. Hon. Kehinde Adesina

21. Hon. Folarin Adio

22. Hon. Taiwo Shobayo

23. Hon. Ayorinde Awwal

24. Hon. Akinlabi Israel Oyewole

25. Hon. Areke Moruf Aremu

26. Hon. Saula Makinde

27. Hon. Chief Dele Idowu

28. Hon. Jinadu S.O.

29. Osi Ontoko

30. Gafo

31. Bolomope Muniru

32. Dr Bao

33. Koseyan

34. Elder Adeniran

35. Gbolohan Yusuf

36. Hon. Popoola PAB

37. ALL 14 Working Committee

38. ALL Ward Chairman

39. Timothy Odedina

40. Mutiat Lawal

41. ALL L.G. Appointees

42. ALL Booth Chairman

43. Bolaji Oyesile

44. Salawa Taiwo

45. Hon. Kehinde Adebayo

46. Ramoni Adebayo

47. Hon. Sina Oluga

48. DCN Mofoluke Soremekun

49. Mr. Funsho Afunsho

50. Dapo Sorinde

51. All local government Excos

52. All ward Excos

53. Kehinde Bankole

54. Apostle Dapo Sorinolu

55. Chief Mrs Titilayo Ogunmola,

56. Mr Biodun Kusimo

57. Olatunde Akonko

58.Hon Aliu Lawal

59. Sakiru Olu Bayo

60. Hon Toyin Rasak

61.All Working Committee of the Party LG Exco & Ward.

62. Atiku OPEJI,

63. Lanre Ojerinde

64. 5 canvassers per booth are automatic members of the campaign committee

10. MEDICAL

1. Chairman

Dr. (Mrs) Tomi Coker

2. Dr. Wale Olajide

3. Oyeniran Bamidele

4. Oguntolu Matthew

5. Durojaye Foluke

6. Farombi Olumide

11. PROTOCOL & EVENT

1. Funke Olaogun

2. Fatai Adebimpe

3. Popoola Bolaji

4. Majensise Jelili

5. Idris Eleyele

6. Seyi Seward

7. Yomi Komolafe

8. Taiwo Marizoq

9. Sherif Adenekan

10. Ayobami Fajimi

11. Babatunde Adesola

12. Hon. Ibrahim Ademola Adeniji

13. Oluyomi Adeniran

14. Banji Olaogun

15. Akano olaleye

16. Engr. Kemi Olanrewaju

17. Biodun Kusimo

18. Yusuf Salau

19.Azeez Ojelabi

20.Adeyanji Francis

21.Olowofela Emmanuel Olanrewaju

23. Abbeblahi Adekunle

24. Akindele Rasheed

12. WOMEN AFFAIRS

1. Mutiat lawal

2. Chief Mrs Orija

3. Mrs. Kemi Olabode

4. Hon. Kemi Adewusi

5. Iya Gbadebo

6. Alhaja Kudiratu Adeola

7. Mrs. Idowu

8. Alice Idowu

9. Kehinde Akinbode

10. Mrs. Fagbohun

11. Mrs. Kasaki

12. Mrs. Showemimo Funke

13. ALL Ward Women Leaders & Assistants

14. Joseph Rebacca Oluyemi

15. Funsho Alatunse

16. Adebule Beatrice

17. Kehinde Bada

18. Elemide Mayokun

19. Lara Akinola

20. Rosemary Akinola

21. Bada Kehinde

22. Barr. Riskat Sanusi

23. Ife

13. YOUTH ENGAGEMENT

1. Timothy Odedina-

2. Engr. Tola Idowu ( Jolly)

3. Rasheed Oyedele

4. Ademola Ibrahim

5. Jamiu Hammed

6. Rafiu Idowu

7. Samuel Fajimi

8. Moruf Aremu

9. Pastor Isaac Onaolapo (Adviser)

10. Taiwo Akinbode

11. Kehinde Noah

12. Amoje Jide

13. ALL Ward YL & Assistants

14. Ajobiewe Adebayo

15. Oyekunle Femi

16. Abiodun-Oyedeji

17. Kayode Olakinju

18. Olayiwola Sanusi

19. Femi Adeniji

20. Oladimeji Lawal

21. Junid Mojeed

22. Olutayo muinat Abake

23. Femi Oguntade

24. Saheed Adenekan

25. Adesola Dada

26. Ahmed Oguntade

14. STUDENT ENGAGEMENT

1. Elvis

2. Adeyanju Francis

3. Olowofela Emmanuel

4. Abeebullahi Adekunle

5. Abdulwasiu Lawal

6. Oduroye R. Olamide

7.Olabode Tayo

8. Sotayo Adebayo

9. Obiji Emeka

10. Okafor John

11. Bashir Abdulafeez

12. Odewole Olamide

13. Olanrewaju Hassan Olaleke

14. Kayode Adebayo

15. SPECIAL DUTIES

1. Kayode Amusan

2. Hon. Rotimi Adeyemi

3. Showunmi Mr.

4. Sowemimo Olusola

5. Alhaji Asiwaju Afuape

6. Pastor Ben Abi

7. Sebili Tajudeen

8. Oyeniran Bamidele

9. Oluwole kolawole

10. Arowona Tunde

11. DCN Mofoluke Soremekun

12. Fatai Adebowale

13. Aliu Lawal

14 . Olatunde Akonko

16. RECONCILIATION

1. Senator Gbenga Obadara

2. Hon. Jelili Amusa

3. Baba Adebimpe

4. Israel Olalekan

5. Alhaji Yusuf

6. Taofeek Lawal

7. Chief Makinde

8. Baba Sanyaolu

9.. Elder Adeogun

10. Elder Akano

11. Baba Iwa

12. Chief Dele Idowu

13. Alhaji Oguntola

14. Alhaji Saula Makinde

15. Alhaji Imam Olajide

16. Chief Mrs Orija

17. Ogunsiji Ganiyu Ajibola

18. Chief Kuyoro J.O

17. INTER-ETHNIC

1. Mr. Ogbor Alex

2. Pastor Ben

3. Victoria Alone

4. Margret Thomas Innocent

5. Dollar Itesi

6. Mr Salisu Apojola

7. Ganiyu Sulaiman

18. Support Group

All APC support Group coordinators and Secretaries

The Campaign Council would be inaugurated on Saturday, January 14, 2023 at 10am

Venue: APC secretariat, Opposite Odeda Local government Secretarial, Odeda

Signed
Secretary

Facebook Comments

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker